Rodzina generała Władysława Andersa w Starej Wsi k/ Białej Rawskiej
Czterdzieści lat upływa od dnia, kiedy w Londynie 12 maja 1970 r zmarł jeden z najwybitniejszych polskich żołnierzy i mężów stanu - generał broni Władysław Anders.
Życie wojskowe oraz dokonania wojenne i powojenne generała Andersa są dość dobrze znane.
Znacznie mniej popularne jest jego życie prywatne jako człowieka - syna, brata, męża i ojca.
Niemal zupełnie nie wiemy o tym, że sam generał Anders, jak też jego rodzina w dość istotny sposób byli związani z naszym regionem, szczególnie ze Starą Wsią k/Białej Rawskiej, a zwłaszcza z jej ostatnimi przed II wojną światową właścicielami - potomkami rodziny Zmorowskich.
Generał Anders w swoich wspomnieniach niemal zupełnie nie odnosi się do życia prywatnego, szczegółowo za to przedstawiaj swoją służbę wojskową.1
O zdarzeniach tych dowiadujemy się od prawnuka ostatniej przedwojennej właścicielki Starej Wsi, Pani Augusty Zmorowskiej - Pana Jana Goralskiego, obecnie mieszkającego w Warszawie.
Pan Goralski oraz jego rodzina, wnieśli swój osobisty, duży wkład w kształtowanie obecnego wizerunku naszego kraju. Te - jakże ciekawe i pouczające - dokonania, podobnie jak sama rodzina Zmorowskich i ich potomków, zostaną przedstawione odrębnie.
W pamięci - będącego wówczas dzieckiem - Jana Goralskiego, zachowały się relacje na temat bliskich kontaktów jego matki Stanisławy z Nienałtowskich Goralskiej oraz ciotki Jadwigi ze Zmorowskich Czermińskiej, z rodziną Andersów. Wspomnienia te potwierdzone są pisemną relacją - nieco starszego od J. Goralskiego - P. Jana Stańczyka, którego ojciec Władysław pracował w majątku Stara Wieś jako furman.2
Do codziennych obowiązków furmana należało zatem zajmowanie się, także hodowanymi w Starej Wsi, końmi pełnej krwi angielskiej i angloarabami.
Zachowała się fotografia2, na której będący jeszcze dzieckiem Jan Goralski towarzyszy Władysławowi Stańczykowi w pojeniu koni.
Jan Goralski towarzyszy Władysławowi Stańczykowi w pojeniu koni - autor nie znany, zbiory J. Goralskiego
Możliwe, że właśnie zamiłowanie do koni sprawiło, że rodziny Andersów i Zmorowskich oraz Nienałtowskich poznały się i utrzymywały ze sobą kontakt. Może sprawiły to związki wojskowe lub pochodzenie z pobliskiego terenu?
1 Władysław Anders "Bez ostatniego rozdziału", Wydawnictwo "Bellona", 2007
2 Jan Stańczyk "Uwagi o latach okupacji i Armii Krajowej w gminie Stara Wieś pow. Rawa Mazowiecka" - maszynopis w posiadaniu P. Jana Goralskiego.
3 Zamieszczone fotografie pochodzą ze zbiorów Pana Jana Goralskiego oraz cytowanych w opracowaniu publikacji.
Dodane przez Grzegorz
dnia 12 maj 2010 ˇ
0 Komentarzy ˇ
6540 Czytań