:: STRONA ::

:: STOWARZYSZENIE ::

:: ZAWARTOŚĆ STRONY ::

:: Logowanie ::
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
:: Wspomnienia o Władysławie Andersie ::

Rodzina Nienałtowskich wywodzi się z miejscowości Jasień, parafia Wysokienice, pow. skierniewice. Tam właśnie urodził się Władysław Nienałtowski - dziadek Jana Goralskiego. Członkowie tej rodziny - podobnie jak Albert Anders, ojciec generała - zatrudniali się jako administratorowie majątków ziemskich, jak również prowadzili własne gospodarstwa. Administrowali oni majątkami na kresach wschodnich, w tym majątkiem Obol k. Witebska. Po burzliwych czasach rewolucji październikowej i I wojny światowej, powrócili w rodzinne strony i zakupili niewielki majątek ziemski w Leszczynku koło Kutna.

Ojciec późniejszego generała Albert Anders, był agronomem i - podobnie jak Nienałtowscy - pracował jako administrator i dzierżawca majątków ziemskich. Matką była Elżbieta z domu Tauchert. Władysław Anders urodził się 11 sierpnia 1892 w Błoniu koło Kutna. W tym czasie jego ojciec administrował majątkiem Krośniewice. Andersowie byli protestancką rodziną pochodzenia niemiecko - szwedzko - węgierskiego.4 To rodzina niezwykle patriotyczna, związana z wojskiem i walką o odzyskanie niepodległości Polski już od czasu powstania styczniowego.

Córka Generała Anna Anders - Nowakowska, tak charakteryzuje młodość i początki żołnierskiej kariery swojego ojca: "(...) Władysław Anders skończył szkołę realną w Warszawie i zapisał się na politechnikę ryską. Podczas studiów działał w studenckiej korporacji „Arkonia", której już jako filister został wierny do końca życia. Dziadek Anders otrzymał w tym czasie stanowisko administratora wielkich dóbr Taurogi, należących do księcia Wasylczykowa. Ojciec został powołany do armii rosyjskiej, skończył podchorążówkę rezerwy kawalerii i otrzymał stopień oficerski. Walcząc przeciwko Niemcom w I wojnie światowej, był parokrotnie ranny, otrzymał najwyższe odznaczenia carskie: Order Św. Jerzego, Order Św. Włodzimierza z mieczami, Order Św. Stanisława z mieczami i Order Św. Anny z mieczami.

Po powrocie do kraju był szefem sztabu gen. Józefa Dowbór-Muśnickiego w Poznaniu, a w 1919 roku objął dowództwo 15 Pułku Ułanów, z którym wyruszył na front bolszewicki, wyróżniając się i osobistą odwagą, i dobrze zorganizowanymi działaniami bojowymi, za co on sam, jak i sztandar pułkowy, został odznaczony przez Marszałka Józefa Piłsudskiego Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari.(...)".5


Rotmistrz Władysław Anders w mundurze I Korpusu Polskiego dowodzonego
przez gen. Dowbór - Muśnickiego


W tym czasie Władysław Anders został przedstawiony Irenie z Jordan-Krąkowskich Prószyńskiej. Wielkiemu uczuciu, jakie między nimi powstało, nie oparły się ani to, że Irena Prószyńska była już zamężna, ani też, że miała syna z pierwszego małżeństwa Macieja Prószyńskiego, którego później w swojej relacji jako porucznika wspomina Jan Stańczyk.6 Nie oparła się temu uczuciu także różnica wiary wyznawanej przez Irenę i Władysława.7 Wyrozumiały mąż Ireny zrozumiał to uczucie i wyraził zgodę na ich rozwód. Obowiązki ojcowskie nad Maciejem Prószyńskim przejął ojczym Władysław Anders. Wywiązywał się z nich bardzo dobrze, traktując Maćka, jak własne dzieci.8Irena Anders była piękną kobietą, nic zatem dziwnego, że urzekła młodego oficera.


Irena z Jordan - Krąkowski Anders4 Maria Nurowska "Anders" Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2008
5 Anna Anders - Nowakowska "Mój ojciec generał Anders" Wydawnictwo "Rytm", 2007
6 Por. Maciej Prószyński zginął walcząc mężnie w kampanii wrześniowej 1939 r.
7 Irena Prószyńska była katoliczką, zaś Władysław Anders pochodził z protestanckiej rodziny. Jego rodzice spoczywają na Cmentarzu Ewangelicko - Augsburskim w Warszawie, kw. 32.
8 Wspomnienia Anny Anders - Nowakowskiej, op. cit. s. 28
Strona 2 z 6 < 1 2 3 4 5 > >>
:: Komentarze ::
Brak komentarzy.
:: Dodaj komentarz ::
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
:: Oceny ::
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
:: KLIKNIJ ::

JESTEŚMY NA FACEBOOKU


Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej
:: DREWNIANE DOMY ::

Link do albumu

Link do zestawienia fotografii
:: ZE STAREJ PRASY ::

Wieś Ilustrowana art. z 1910 r.- "Rawskie"
:: Shoutbox ::
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Piotr Klempnerowski
13.02.2012 15:30:18
Bardzo interesująca strona i pomysł na Stowarzyszenie. Gratuluję.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl