:: STRONA ::

:: STOWARZYSZENIE ::

:: ZAWARTOŚĆ STRONY ::

:: Logowanie ::
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
:: Wspomnienia o Władysławie Andersie ::

Władysław Anders w październiku 1921 rozpoczął studia w Wyższej Szkole Wojennej
(Ecole Superieure de Guerre) w Paryżu i staż liniowy we Francji. Do kraju wrócił w 1924, niebawem został mianowany szefem sztabu Generalnego Inspektora Kawalerii, gen. broni Tadeusza Rozwadowskiego. Od listopada 1925 był komendantem Warszawy. Podczas przewrotu majowego szef sztabu wojsk rządowych. W latach 1928-1939 był dowódcą Kresowej, a następnie Nowogródzkiej Brygady Kawalerii, z którą wyruszył na wojnę 1939. Dowódca Garnizonu Baranowicze. W 1932 przewodził polskiej ekipie jeździeckiej, która podczas zawodów hippicznych o Puchar Narodów w Nicei zdobyła 4 pierwsze nagrody.9

Całe życie żołnierz, ułan, z wielką pasją do koni - W. Anders - założył i prowadził do wybuchu II wojny światowej, własną stajnię 28 koni wyścigowych. Konie trzymał z reguły w stajniach Torów Wyścigów Konnych na Służewcu, ale także w stajni wojskowej, w związku z czym miał pewne kłopoty.10M.in. na torach warszawskich brały one udział w gonitwach, którymi gen. Anders się pasjonował. Z relacji P. Jana Goralskiego wynika, że to właśnie na wyścigach poznał jego ciotkę Jadwigę ze Zmorowskich Czermińską. Matka P. Goralskiego - P. Stanisława z Nienałtowskich Goralska - często bywała w Warszawie. Zapewne wielokrotnie w towarzystwie swej ciotki, Jadwigi ze Zmorowskich Czermińskiej.


Stanisława Goralska - fotografia z lat II wojny światowej

Pani Goralska znała bardzo wielu wybitnych ludzi tamtych czasów, ministrów, adiutanta Naczelnego Wodza Rydza - Śmigłego, malarzy. Bywała w znanych lokalach warszawskich Adrii, Qui Pro Quo. Tam także często bywali Andersowie, w czasie przyjazdów do Warszawy.


Gen. Władysław Anders z żoną Ireną w Adrii w 1934 r

Według P. Goralskiego to właśnie od około 1925 roku, zaczęły się bardziej częste odwiedziny gen. Andersa i jego rodziny w dworze w Starej Wsi, gdzie wypoczywali oni w czasie wakacji, jak też brali udział w często organizowanych wówczas polowaniach.

Potwierdza to relacja P. J. Stańczyka: "(...) Sam natomiast zetknąłem się bezpośrednio z inną, przynajmniej dla mnie, legendą ostatniego ułana Rzeczpospolitej gen. Władysława Andersa. Przemierzyłem z nim dziesiątki kilometrów po dworskich polach i łąkach, taszcząc ustrzelone przez niego, bądź jego towarzyszy polowań, zające, kuropatwy i inną dziką zwierzynę. Generał przyjeżdżał tu prawie co roku wraz z żoną Ireną, córką Hanią i młodszym od niej synem Jurkiem, moim równolatkiem. Niekiedy dołączał do rodziny syn pani generałowej z pierwszego małżeństwa, porucznik Maciek Prószyński. Prawie zawsze przyjeżdżała tu w tym czasie siostra generała Janina Batycka z mężem płk. Batyckim i córką, rówieśnicą Hani Anders. Z Jurkiem Andersem urządzaliśmy eskapady po rozległych dworskich polach, łąkach i lasach.


9 Wikipedia - Władysław Anders
10 Natalia Bujniewicz "Archiwalia z lat 1916 - 1939 związane z generałem Andersem w zasobie Centralnego Archiwum Wojskowego", s. 73, http://www.caw.wp.mil.pl/biuletyn/b29/b29_4.pdf


Strona 3 z 6 < 1 2 3 4 5 6 >
:: Komentarze ::
Brak komentarzy.
:: Dodaj komentarz ::
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
:: Oceny ::
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
:: KLIKNIJ ::

JESTEŚMY NA FACEBOOKU


Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej
:: DREWNIANE DOMY ::

Link do albumu

Link do zestawienia fotografii
:: ZE STAREJ PRASY ::

Wieś Ilustrowana art. z 1910 r.- "Rawskie"
:: Shoutbox ::
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Piotr Klempnerowski
13.02.2012 15:30:18
Bardzo interesująca strona i pomysł na Stowarzyszenie. Gratuluję.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl