:: STRONA ::

:: STOWARZYSZENIE ::

:: ZAWARTOŚĆ STRONY ::

:: Logowanie ::
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
:: Wspomnienia o Władysławie Andersie ::

Jurek opowiadał mi, że ma trzech stryjów, młodszych braci ojca, którzy również są zawodowymi wojskowymi w stopniach: pułkownika, majora i kapitana. Z wyjątkiem stryja majora - artylerzysty, pozostali Andersowie służyli w kawalerii, a także wspomniani Maciej i płk. Batycki.(...)"11. Niestety oprócz przytoczonych relacji, nie dysponujemy fotografiami, które mogłyby potwierdzić opisywane fakty. Nie zostały one też uwidocznione w - znanych piszącemu te słowa, wspomnieniach uczestniczących w tych wydarzeniach członków rodziny Andersów.
Nie ulega jednak kwestii, że autorzy relacji znali rodzinę Andersów. Córka generała opisuje rodzinę ojca w ten sposób: "(...) Ojciec miał starszą siostrę Jankę oraz trzech młodszych braci. Wszyscy czterej Andersowie w różnych rangach służyli w polskiej kawalerii. Przez dłuższy okres czasu Dziadzio Anders administrował kluczem majątków państwowych w Poznańskiem i wtedy oboje z Babcią mieszkali w jednym z nich o nazwie Wyrzysk.(...)".


Do fotografii pozują: Albert, Władysław, Karol, Jerzy, Tadeusz i Jurek - syn Władysława - Andersowie

Młodszy brat generała Karol Anders urodził się 8 września 1893 r. w Błoniu, zmarł natomiast 4 lipca 1971 r. w Penley - Wlk. Brytania, będąc w stopniu pułkownika. W kampanii wrześniowej, jako podpułkownik, pełni funkcje zastępcy dowódcy 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, dowódcy 2 Pułku Ułanów Grochowskich i dowódca 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. Ranny w bitwie pod Kockiem dostał się do niewoli. Przebywał m.in. w obozie Murnau, aż do wyzwolenia. Po tym udał się do Włoch i wstąpił do II Korpusu Polskiego. Po wojnie pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii.12

Tadeusz Anders ur. 12 czerwca 1902 r. w Błoniu, zmarł 7 lipca 1995 r. w Nowym Jorku, posiadając stopień pułkownika Polskich Sił Zbrojnych. Uczestniczył w kampanii wrześniowej, w stopniu kapitana, w szeregach 4 Dywizjonu Artylerii Konnej w Suwałkach. Przedostał się do Francji, później do Anglii, gdzie służył w Wojsku Polskim. Po wojnie na emigracji w Stanach Zjednoczonych.13
Kolejny brat Jerzy - o którym wiemy najmniej - jako podpułkownik, w kampanii wrześniowej pełnił funkcję zastępcy dowódcy, a od 14. 09. 1939 r. dowódcy 5 Pułku Ułanów Zasławskich. Podobnie, jak jego brat Karol, dostał się do niewoli, gdzie przebywał do wyzwolenia. Po wojnie był na emigracji.14

Oddajmy ponownie głos córce Generała: "(...) W tym czasie rodzina zjeżdżała się tam często, szczególnie podczas letnich wakacji. Zjawiali się nie tylko „ułańscy" stryjowie, ale i siostra Ojca, ciotka Janka, zamężna za płk. Wiktorem Batyckim, wraz z córką, przez wszystkich zwaną Dzidzią-moją jedyną najbliższą kuzynką. Dobra kochana ciotka Janka, od dziecinnych lat zamieszkała w moim sercu na zawsze. Razem z nią i Dzidzią od czasu do czasu spędzałyśmy razem wakacje. Moja Babka, Elżbieta Anders była niesłychanie dobra i delikatna, ale z Dziadziem nie mogliśmy mieć ze sobą dużo wspólnego, bo był poważnym i raczej surowym człowiekiem, którego po prostu się bałam. (...) w domu była wyraźna hierarchia i Dziadziuś zawsze zajmował w rodzinie pierwsze miejsce. W pewnym okresie po śmierci Babki Dziadzio mieszkał razem z nami. W chwili zamieszkania u nas był już (jak na ówczesne czasy) mocno starszym panem, dzieci nie rozumiał zupełnie, więc właściwie poza szacunkiem brakowało ciepłych uczuć. (...)"15.

Faktycznie - matka generała - Elżbieta z Tauchertów Anders zmarła już w 1930 r. Ojciec zaś - jak podaje Maria Nurowska: "(...)miał poważne kłopoty ze zdrowiem, bardzo wcześnie dopadła go skleroza, nie radził sobie z rzeczywistością i też wymagał troskliwej opieki. W czasie okupacji potrafił na ulicy wygrażać Niemcom: czekajcie, niech no tylko wróci mój syn generał, będziecie się mieli z pyszna ! (...)".

Nadchodzi 1 września 1939 r., a z nim wojna. Synowie Alberta Andersa walczą w kampanii wrześniowej. Trzej bracia Generała dostają się do niewoli niemieckiej, zaś on sam do niewoli rosyjskiej, która szczególnym zrządzeniem losu, umożliwia mu uniknięcie losu wielu kolegów oficerów, którzy zginęli w Katyniu i innych miejscach Związku Radzieckiego. O ich zwolnienie z niewoli, wyprowadzenie z Rosji ocalałych z pogromu i ich rodzin, a później już tylko o pamięć o pomordowanych, Generał Anders będzie walczył do ostatnich swoich dni.

Generał Władysław Anders "(...) 29 września w okolicach Sambora (...) dwukrotnie ranny, dostał się do niewoli sowieckiej. Przetrzymywany w lwowskim szpitalu przy ul. Kurkowej, następnie w więzieniu (Brygidki) we Lwowie, 29 lutego 1940 wywieziony przez NKWD do Moskwy i osadzony w centralnym więzieniu NKWD na Łubiance. Podczas 22-miesięcznego pobytu w więzieniu był wielokrotnie przesłuchiwany i bezskutecznie namawiany (jeszcze w lwowskim szpitalu) do wstąpienia do Armii Czerwonej.
Został uwolniony po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej i podpisaniu układu Sikorski-Majski. Od 4 sierpnia 1941 twórca i dowódca Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR, a po ewakuacji latem 1942 wojska i ponad 20 tys. cywilów (uratowanych z więzień i łagrów) do Iranu – dowódca Armii Polskiej na Wschodzie (Irak, Palestyna) i 2 Korpusu Polskiego, którym dowodził w kampanii włoskiej (Bitwa o Monte Cassino). Od 2 października 1944 do 5 maja 1945 pełniący obowiązki (wobec wzięcia do niewoli gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego) Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych i Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych. Ostro skrytykował ustalenia konferencji w Jałcie.(...)".1711 Jan Stańczyk - op. cit.
12 Wikipedia - Karol Anders.
13 Wikipedia - Tadeusz Anders.
14 http://pl.wikipedia.org/wiki/5_Pu%C5%82k_U%C5%82an%C3%B3w_Zas%C5%82awskich
15 Anna Anders - Nowakowska, op. cit., s. 29
16 Maria Nurowska, op. cit., s. 13
17 Wikipedia - Władysław Anders.

Strona 4 z 6 < 1 2 3 4 5 6 >
:: Komentarze ::
Brak komentarzy.
:: Dodaj komentarz ::
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
:: Oceny ::
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
:: KLIKNIJ ::

JESTEŚMY NA FACEBOOKU


Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej
:: DREWNIANE DOMY ::

Link do albumu

Link do zestawienia fotografii
:: ZE STAREJ PRASY ::

Wieś Ilustrowana art. z 1910 r.- "Rawskie"
:: Shoutbox ::
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Piotr Klempnerowski
13.02.2012 15:30:18
Bardzo interesująca strona i pomysł na Stowarzyszenie. Gratuluję.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl