:: STRONA ::

:: STOWARZYSZENIE ::

:: ZAWARTOŚĆ STRONY ::

:: Logowanie ::
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
:: Potomek ostatnich właścicieli Starej Wsi ::
Dn. 23.06.2010 r.

POTOMEK OSTATNICH WŁAŚCICIELI STAREJ WSI

Zbliża się 24 czerwca, najpopularniejsze imieniny Jana, a zatem solenizantem będzie jeden z przyjaciół naszego Stowarzyszenia, Pan Jan Krzysztof Goralski, potomek rodu Zmorowskich - ostatnich właścicieli Starej Wsi.

Pan Jan skontaktował się z rodzącym się dopiero Stowarzyszeniem, za pośrednictwem P. dr Grzegorza Łysoniewskiego, już w styczniu 2010 r.1
Ze Starą Wsią, w której wychowywał się jako dziecko, przez wszystkie lata swego życia jest bardzo związany emocjonalnie. Kiedyś miał tutaj przyjaciół, znajomych, teraz większość z nich spotkał już tylko na cmentarzu.

Stara Wieś, a szczególnie majątek będący przed ostatnią wojną własnością rodziny Zmorowskich, bardzo się zmieniła. Nie ma już zabytkowego dworu - spłonął, na tym miejscu stoi szkoła. Czujemy, że Jan nosi w sobie krzywdę, jaka wyrządzona została jego rodzinie przez reformę rolną. Podobne uczucia były i są udziałem wielu rodzin, także związanych z naszą ziemią, które wówczas zostały pozbawione dorobku kilku pokoleń swych przodków.
Spotęgowane jest to szczególnie faktem, że nasze państwo - po przejęciu na własność majątków prywatnych właścicieli w latach 1945-1946 - w większości nie potrafiło lub nie chciało właściwie o majątki te zadbać. Wiele dworów (także ten w Starej Wsi - bodaj wówczas najstarszy na naszym terenie), zostało zniszczonych. Tylko część - głównie w ostatnich latach - jest odrestaurowywana i właściwie konserwowana.

Nasz rozmówca nie żywił jednak urazy ani do ludzi mieszkających w Starej Wsi i jej okolicach, ani też do naszego terenu. Nadal kocha miejsca, z którymi wiązały go dziecięce wspomnienia i gdzie spoczywa wielu bliskich Mu ludzi.
Chciał podzielić się swoją wiedzą na temat Starej Wsi, swoich Rodziców, Dziadków oraz innych ludzi związanych z miejscowością lat dziecinnych.
Chętnie podjęliśmy propozycję. Otrzymaliśmy bardzo bogatą wiedzę na temat historii rodziny, popartą fotografiami i dokumentami. Ich ilość i istota wymagają solidnego opracowania, stąd minęło trochę czasu, kiedy decydujemy się na ich sukcesywne publikowanie.2

Z Janem spotkałem się kilkakrotnie w Warszawie, gdzie obecnie mieszka. Dość długo rozmawialiśmy. Opowiadał o swoje Rodzinie. Ojcu - zdolnym architekcie i Matce - w czasie wojny i krótko po jej zakończeniu żołnierzu konspiracji AK, NSZ i WiN.
Przekazywał swoją wiedzę oraz udostępniał posiadane dokumenty.
Wspólnie weryfikowaliśmy część wiedzy do przygotowywanego artykułu o związkach generała Władysława Andersa i jego rodziny ze Starą Wsią i rodziną Zmorowskich, Czermińskich, Nienałtowskich, Goralskich.3

Mieliśmy też przyjemność gościć Jana w Białej Rawskiej, w czasie wystaw fotografii i obrazów, które BSH zorganizowało w dniu 23. 05. 2010 r. Na wystawie fotografii eksponowane były m.in. fotografie udostępnione przez naszego solenizanta.
Przy tej okazji na cmentarzu w Białej Rawskiej, wspólnie odszukaliśmy groby przodków Jana - rodziny Zmorowskich.Jan Krzysztof Goralski przy grobie rodziny Zmorowskich.Płyta nagrobna rodziny ZmorowskichZwiedzanie cmentarza w Białej Rawskiej

Pobyt w Białej Rawskiej, był kolejną okazją do wspomnień. Jan wtedy kolejny raz nas zaskoczył, przekazując informację, iż rodzina malarza Władysława - Bończy Rutkowskiego z Dańkowa, była spokrewniona z jego rodziną.

Dowodem na to jest (nie publikowana nigdzie dotychczas) fotografia rodzin Rutkowskich i Zmorowskich na pogrzebie zmarłego 30. 10. 1943 r. Jana Rutkowskiego - syna Władysława - także malarza i właściciela Dańkowa, którą odnalazł w swoich zbiorach Jan.Pogrzeb Jana - Bończy Rutkowskiego w Białej Rawskiej.
Od lewej stoją: synowie zmarłego Jerzy i Bogdan Rutkowscy, między nimi ich matka Irena z Dębińskich Rutkowska, szósta - Augusta Zmorowska, ósma - Jadwiga ze Zmorowskich Czermińska, dziesiąta - Stanisława z Nienałtowskich Goralska (matka Jana). (Ze zbiorów Jana Goralskiego).Sam Jan nie wiele opowiada o sobie i swym dorosłym życiu. Wiemy jednak, że działał w początkowo jawnej, a później podziemnej Solidarności.
Był kurierem między Warszawą i Wybrzeżem. Jego postawę życiową i kultywowanie rodzinnych tradycji niepodległościowych, potwierdza odpowiednio wyraziście niżej prezentowane odznaczenie.


A zatem Janie - z okazji Twoich Imienin - przyjmij najszczersze życzenia długich lat życia w zdrowiu i szczęściu, od autora tych kilku słów oraz wszystkich członków Bialskiego Stowarzyszenia Historycznego.
Masz Janie na nowo w Białej Rawskiej grono oddanych przyjaciół, którzy dążą - podobnie jak Ty - do tego, aby przetrwała pamięć o historii ziemi bialskiej i ludziach, którzy tutaj żyli.

W najbliższych dniach rozpoczniemy publikowanie cyklu artykułów przybliżających dzieje Starej Wsi oraz rodziny jej ostatnich właścicieli.

Z wyrazami szacunku - Andrzej Walczak1. O czym informowaliśmy w opublikowanym na naszej stronie, liście P. Jana Goralskiego: http://www.bsh.dbv.pl/readarticle.php?article_id=18&rowstart=1

2. Część historii rodziny Zmorowskich opublikowana została w postaci relacji P. Jana Stańczyka pt. Uwagi o latach okupacji i Armii Krajowej w gminie Stara Wieś pow. Rawa Mazowiecka, którą otrzymaliśmy od P. Jana Goralskiego: http://www.bsh.dbv.pl/readarticle.php?article_id=46

3. Por. artykuł Rodzina generała Władysława Andersa w Starej Wsi k/Białej Rawskiej: http://www.bsh.dbv.pl/readarticle.php?article_id=45:: Komentarze ::
Marek dnia 15 wrzesień 2020
dobra inicjatywa!
_______________
nocne koszulki koronkowe
:: Dodaj komentarz ::
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
:: KLIKNIJ ::

JESTEŚMY NA FACEBOOKU


Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej
:: DREWNIANE DOMY ::

Link do albumu

Link do zestawienia fotografii
:: ZE STAREJ PRASY ::

Wieś Ilustrowana art. z 1910 r.- "Rawskie"
:: Shoutbox ::
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Piotr Klempnerowski
13.02.2012 15:30:18
Bardzo interesująca strona i pomysł na Stowarzyszenie. Gratuluję.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl