:: STRONA ::

:: STOWARZYSZENIE ::

:: ZAWARTOŚĆ STRONY ::

:: Logowanie ::
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
:: Czy wiesz, że... ::


Nazwa Biała Rawska pojawia się pierwszy raz w dokumentach w języku rosyjskim w końcu XIX wieku. W okresach wcześniejszych w źródłach występuje jako: Biała, Biala, Białły, Białła. W okresie międzywojennym używano nazwy Biała Rawska lub Biała Mazowiecka. Dopiero od czasów II wojny światowej używana jest wyłącznie nazwa - Biała Rawska.
22.12.09 r. GP
W Białej Rawskiej miały miejsce w ostatnich 150 latach dwie grabieże "w szczytnym celu" pieniędzy z kasy miejskiej.

Pierwsza z nich przeprowadzona została w czasie powstania styczniowego - w dniu 20. 10. 1863 r. - przez trzyosobową grupę powstańców. Tak opisana jest ona w publikacji "Powiat Rawski - Zarys dziejów do końca 1973 r." pod red. S. Zajączkowskiego (PWN Łódź - 1975): "(...) Jak informował władze nadrzędne burmistrz Białej Miłkowski o godzinie 2 w nocy trzech uzbrojonych powstańców "... przyłożywszy do piersi rewolwery" burmistrzowi i kasjerowi zabrali z kasy miejskiej 169 rs, zostawiając pokwitowanie Rządu Narodowego podpisane przez dowódcę grupy - Łakińskiego. (...)" Przyp.: Józef Łakiński był dowódcą oddziału w Opoczyńskiem.

Druga miała miejsce w czasie okupacji hitlerowskiej, także w październiku - roku 1943. Zgodnie z opisem E. Warzyniaka w publikacji "Z dziejów rawskiego podziemia" (Wyd. Bellona, Warszawa 1994): "(...) trzech dywersantów od "Lermana": "Zryw" (Henryk Rzeźnicki), "Kapotka" (Teodor Pawlikowski) i "Bażant" (Michał Stawiński), opanowało nocą posterunek granatowej policji w Białej Rawskiej. Rozbroili w nim Trzech policjantów, z których dwóch należało do miejscowego podziemia AK i poprowadzono ich ulicami uśpionego miasteczka, oddając w powietrze krótkie salwy. Demonstracja miała na celu zastraszenie niemieckich kolonistów. Po tym występie dywersanci skierowali się do burmistrza, Niemca Ramloffa, który bez oporu wydał gotówkę z kasy magistratu na potrzeby podziemia. Po zakończeniu demonstracyjnej akcji zniszczono akta kontyngentowe oraz inne dokumenty. Policjantom oddano broń, by nie narazić ich na szykany dowództwa niemieckiej żandarmerii. (...)".
09.12.09 r. AW
1 kwietnia bieżącego roku minęło 80 lat od chwili, kiedy wieś Goślinki Duże została przyłączona do Białej.
Wieś Goślinki Małe do miasta - właściwie jeszcze wtedy osady - została przyłączona 11 lat wcześniej w 1918 r.
06.12.09
Uczestnicy Powstania Styczniowego składali przysięgę. Oto ustalony przez Rząd Narodowy tekst roty:

„Przysięgam Bogu Wszechmogącemu w Trójcy Św. Jedynemu, że walczyć będę do ostatniej kropli krwi i ostatniego tchnienia za całość i niepodległość Polski – Ojczyzny mojej, że szeregów wojska narodowego, pod żadnym pozorem nie opuszczę, choćbym pewną zginąć miał śmiercią, że posłusznym i uległym będę Rządowi Narodowemu i dowódcą przez tenże Rząd Narodowy ustanowionym.
Tak mi Panie Boże dopomóż i niewinna Syna Jego męko”.

Biała Rawska czterokrotnie gościła Prymasa Polski.
W 1947 r. miasto odwiedził J. Em. Kardynał August Hlond,
Kardynał Stefan Wyszyński był w Białej Rawskiej w roku 1969,
a w 1978 odwiedził też Grzymkowice i Byki.
Kardynał Józef Glemp wizytował nasze miasteczko w 2000 r.
30.11.09 r. ZS
18 lipca 1944 r. w Rzeczkowie został zastrzelony podczas transakcji zakupu broni Zbigniew Goliński "Zbyszek", żołnierz III plutonu słynnego batalionu "Parasol"- zdjęcie "Zbyszka" http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/136292/h:391/
30.11.09 r. ZS
Aleksander Koniecpolski, wojewoda sandomierski, który w obliczu potopu szwedzkiego przeszedł po klęsce w bitwie pod Wojniczem jesienią 1655 r. na stronę króla szwedzkiego, zebrał w Białej Rawskiej 3000 żołnierzy wojska kwarcianego i wydał tu 19 lutego 1656 r. manifest wierności królowi Janowi Kazimierzowi i w kilka dni później wyruszył stąd na odsiecz wojskom koronnym?
30.11.09 r. ZS
Równo trzydzieści lat temu co dwunasty mieszkaniec miasta i gminy był członkiem partii. Miejsko gminna organizacja partyjna posiadała 48 POP w tym 12 w mieście.
Był to czas tzw. upartyjniania sołectw.
Nie udało się jednak utworzyć POP w sołectwie Teodozjów – Jelitów.
29.11.09 r.
Już w 1374 roku powołano w Rawie fundację szpitala Św. Ducha jedną z najstarszych w Polsce.
29.11.09 r.
:: Komentarze ::
Brak komentarzy.
:: Dodaj komentarz ::
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
:: KLIKNIJ ::

JESTEŚMY NA FACEBOOKU


Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej
:: DREWNIANE DOMY ::

Link do albumu

Link do zestawienia fotografii
:: ZE STAREJ PRASY ::

Wieś Ilustrowana art. z 1910 r.- "Rawskie"
:: Shoutbox ::
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Piotr Klempnerowski
13.02.2012 15:30:18
Bardzo interesująca strona i pomysł na Stowarzyszenie. Gratuluję.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl